نشست شدید تهران در تیر رس داده های ماهواره ای

تهران، پر جمعیت ترین شهر آسیای غربی، در حال نشست است.

در حال حاضر، تصاویر دقیق ماهواره ای مقدار وحشتناک این مشکل را نشان می دهد، از جمله این که برخی از قسمت های پایتخت ایران در حال سقوط به میزان 25 سانتی متر در سال است و حاکی از سقوط در حال گسترشی است که فرودگاه بین المللی این شهر را نیز در بر خواهد گرفت.

مهدی متّق و محمود حق شناس حقیقی، دو تن از دانشمندان علوم زمین در مرکز تحقیقاتی علوم زمین در پستدام آلمان (GFZ German Research Centre for Geosciences in Potsdam) از داده های ماهواره ای برای پایش نشست زمین در تهران در سالهای 2003 الی 2017 استفاده نمودند. تحقیق قبلی نشان داد که تهران در حال نشست است و علت این نشست افت آبخوانی است که در حال پمپاژ برای آبیاری مناطق همجوار و برای خدمت به جمعیت 13 میلیونی ساکن در آن است.

داده های جدید، تصویر تازه ای از عمق مشکل ایجاد نمودند. در دشت غربی تهران – ترکیبی از منطقه تازه گسترش یافته تهران، شهرهای اقماری و مناطق کشاورزی- با نرخ 25 سانتی متر در سال در حال نشست اند، و دشت ورامین که منطقه ای عمدتا کشاورزی در جنوب شرقی تهران است با نرخ مشابهی در حال نشست است. فرودگاه بین المللی تهران، واقع در جنوب غربی دشت تهران با نرخ 5 سانتی متر در سال، در حال نشست می باشد (منبع: https://www.nature.com).


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'ztjalali_ch_date_i18n' not found or invalid function name in /home/rcuwmir/public_html/new/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

اطلاعات تماس

تهران، بزرگراه مدرس، خیابان دستگردی، خیابان کارگزار، کوچه شهرساز، پلاک 1، طبقه اول

تلفن: 8- 22911027 - 021

فکس: 22911027 - 021

وب‌سایت: www.rcuwm.ir

تازه ترین نوشته ها