کارگاه منطقه‌ای تغییر اقلیم (اثرات و سازگاری)

 26 و 27 مهر 1402

تهران، سالن کرخه شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران

مقدمه

یکی از مهم‌ترین پدیده‎‌هایی که باعث تغییر در وضعیت آب و هوایی کره زمین در طی چند دهه اخیر گردیده است، پدیده تغییر اقلیم می‎باشد. بر اساس تعریف، تغییر اقلیم فرآیندی است که در درازمدت به علت تغییر در غلظت گازهای گلخانه‌ای ایجاد مي‏شود و فرآیندهای آب و هوایی زمین را به طور قابل توجهی تحت تأثیر قرار می‌دهد. تحقیقات نشان داده است که تغییر اقلیم موجب تغییر در متغیرهای هواشناسی زمین بخصوص دما و بارندگی گردیده است. همچنین تغییر اقلیم موجب گردیده است تا سایر فرآیندهایی که به نحوی با زندگی بشر (از منظر زیست‌محیطی) ارتباط دارند نیز دستخوش تغییر گردد. از جمله مهم‌ترین این فرآیندها می‌توان به تغییر در وقایع حدی (نظیر سیلاب‌ها، خشکسالی‌ها، کرانه‌های حرارتی)، طوفان‌ها، نیاز آبی گیاهان  و غیره اشاره نمود.

یکی از آسیب‌پذیرترین سیستم‌های طبیعی نسبت به وقوع تغییرات اقلیم را می‎‌توان سیستم‌های منابع آب عنوان نمود. تغییر اقلیم موجب اثرات بارزی بر چرخه‌های هیدرولوژیکی و به تبع آن منابع آب دارد و می‌تواند به‌عنوان یک تهدید مهم در زمینه مدیریت منابع آب قلمداد شود. شدت این تهدید در نواحی مختلف دنیا با هم متفاوت است. پیش‌بینی ادامه‌‎دار بودن پدیده تغییر اقلیم در دهه‌های آتی نیز نشان‌دهنده آن است که سیستم‌های منابع آب در دوران پیش رو نیز از این رخداد اثرگذاری قابل توجهی خواهند داشت و نمی‌توان از اثرات این موضوع بر وضعیت منابع آب غافل گردید. دامنه اثرات تغییر اقلیم به حدی گسترده است که موجب تأثیرگذاری بر اقتصاد و معیشت مردم نیز خواهد شد. مهمترین دلیل این رخداد، کاهش منابع آب سطحی و زیرزمینی در دسترس در اثر وقوع تغییر اقلیم است (هر چند وقوع سیلاب‌های احتمالی ناشی از تغییر اقلیم نیز می‌تواند باعث ایجاد خسارت‌های قابل توجه شود). همچنین تغییر در الگوهای زندگی بشری که ناشی از افزایش سطح بهداشت عمومی و رفاه حاصل از شهرنشینی می‌باشد موجب افزایش تقاضای آب در شرایط تغییر اقلیم شده است و به همین دلیل در بسیاری از نواحی جهان، آب به یک عامل محدودکننده برای رشد و توسعه تبدیل شده است. بنابراین چالش مدیریت آب در شرایط تغییر اقلیم، یکی از مهمترین مباحث فعلی و آینده در جوامع مختلف بشری می‌باشد.

نواحی واقع در عرض‌های میانی زمین (از جمله خاورمیانه، شمال آفریقا و آسیای میانه) از جمله نواحی هستند که به لحاظ موقعیت جغرافیایی دارای تنوع اقلیمی زیادی می‌باشند. از آنجایی که به دلیل وقوع خشکسالی‌های متعدد در برخی از کشورهای واقع در این نواحی، وضعیت منابع آب ابن کشورها دچار چالش‌های جدی شده است، هر گونه اثر تغییر اقلیم بر آینده دما و بارش این کشورها می‌تواند این وضعیت را وخیم‌تر نماید.

در همین راستا و به منظور تبادل تجارب کشورهای عضو شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری (تحت پوشش یونسکو) در زمینه پایش و مدیریت اثرات تغییر اقلیم؛ این مرکز در نظر دارد تا با همکاری موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو و سازمان هواشناسی کشور، کارگاه منطقه‌ای “تغییر اقلیم (اثرات و سازگاری)” را در تاریخ‌های 26 و 27 مهر سال جاری برگزار نماید. موضوعات اصلی مدنظر در این کارگاه از طریق برگزاری کارگاه‌های آموزشی تخصصی و استادان مجرب داخلی و خارجی، ارائه خواهد شد. جزئیات بیشتر در خصوص این رویداد شامل موارد زیر می‌باشند:

محورهای کارگاه

 • بررسی اثرات تغییر اقلیم بر الگوهای جوی
 • بررسی اثرات تغییر اقلیم بر منابع آب
 • سیاست‌‌گذاری در زمینه سازگاری با تغییر اقلیم

شرکت‌کنندگان

 • مدیران و کارشناسان کشورهای عضو شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری
 • مدیران و کارشناسان بخش دولتی در حوزه مدیریت تغییر اقلیم شامل وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان هواشناسی کشور، سازمان حفاظت محیط‌زیست، وزارت صنعت، معدن و تجارت
 • جامعه دانشگاهی و محققین کشور
 • جامعه مهندسین مشاور مرتبط با آب و محیط‌زیست کشور

زبان رسمی

زبان رسمی برگزاری کارگاه انگلیسی خواهد بود. همچنین ترجمه همزمان فارسی نیز صورت خواهد پذیرفت.

 

عناوین کارگاه ها

روز اول (26 مهر ماه 1402)

ردیف عنوان
1 کارگاه 1: تغیر اقلیم و تاثیر آن بر الگوهای جوی (با تأکید بر غرب آسیا)
2 کارگاه 2: آثار تغییر اقلیم بر منابع آب از دیدگاه گزارش ششم هیات بین الدول تغییر اقلیم
3 کارگاه 3: تحلیل مقایسه‌ای پیش‌بینی‌ چند ساله و پیش‌نگری چند دهه‌ای بارش و دمای منطقه

 

 

روز دوم (27 مهر ماه 1402)

ردیف عنوان
1 کارگاه 4: اثرات تغییر اقلیم بر دسترسی به منابع آب و میزان مصرف آن
2 کارگاه 5: بررسی الگوهای موفق در زمینه سیاست‌گذاری در حوزه تغییر اقلیم
3 کارگاه 6: معرفی ظرفیت‌های مشارکتی در زمینه سازگاری با تغییر اقلیم در منطقه

بسمه تعالی

کارگاه آموزشی منطقه‌ای پیاده‌سازی مدیریت جامع  سیلاب (IFM): درس آموخته‌ها و چالش‌ها

(15 تا 17 نوامبر، تهران، ایران)

 

 1. مقدمه

پس از برگزاری موفق سیزدهمین اجلاس شورای حکام مرکز در اسفند ماه سال 1401، مقرر گردید در راستای انجام برنامه پیشنهادی مطرح شده در اجلاس تحت عنوان انتقال تجربیات و دانش فنی در زمینه مدیریت یکپارچه رودخانه‌ها کتاب مقدمه‌ای بر مدیریت جامع  سیل (IFM) برگرفته از مطالب نشریات فنی برنامه APFM به زبان فارسی تکمیل و به صورت انبوه چاپ شود. طی سال‌های اخیر، توسعه شهرنشینی و تبعات ناشی از پدیده تغییر اقلیم و سوءمدیریت  سیل منجر به افزایش قابل توجه میزان تلفات انسانی و خسارات مالی ناشی از  سیل به ویژه در کشورهای در حال توسعه واقع در منطقه غرب آسیا و آسیای میانه شده است. مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری (تحت پوشش یونسکو) به منظور انجام رسالت خود در حوزه آموزش و ظرفیت‌سازی و تبادل تجربیات اجرایی و تحقیقات علمی انجام شده در حوزه مدیریت  سیل بین کشورهای عضو شورای حکام تصمیم گرفت تا با همکاری برنامه APFM و سازمان جهانی هواشناسی کارگاه آموزشی را با محوریت پیاده‌سازی مدیریت جامع سیل (IFM) برگزار نماید. در رویکرد IFM، سعی بر آن است که بین بهره‌برداری از جریان  سیل و سیلابدشت از یک‌سو و پذیرش ریسک‌  سیل‌های شدید و مخرب در مناطق مستعد  سیل از سوی دیگر، تعادل و توازن برقرار شود. درواقع، IFM فرایندی است که با اتصال به برنامه‌های توسعه آب و اراضی در حوضه آبریز به دنبال بهره‌وری حداکثری از  سیل‌ها و سیلابدشت‌ها و کاهش حداکثری تلفات انسانی و خسارات ناشی از  سیل‌ها می‌باشد. پیاده‌سازی مفهوم IFM در سطح کشورهای منطقه که غالبا از اقلیم خشک و نیمه خشک برخوردار هستند، می‌تواند منافعی مانند تامین آب حاصل از جریان  سیل‌ها، ارتقای تاب‌آوری در برابر  سیل‌ها از طریق به کارگیری مشارکت مردمی و نیز کاهش تبعات منفی ناشی از سیل‌های ناگهانی پیش رو داشته باشد.

 1. اهداف برگزاری کارگاه
  • آموزش و آشنايي كارشناسان و شركت كنندگان با مفاهیم مدیریت جامع  سیل و جنبه‌های آن
  • ارتقای سطح دانش فنی مورد نیاز برای پیاده‌سازی مفهوم IFM در کشور بین جامعه مهندسین مشاور و مدیران دولتی ذیربط
  • تبادل تجربیات به روز در حوزه مدیریت سیل با کشورهای عضو شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری (تحت پوشش یونسکو) – RCUWM

*کشورهای عضو شورای حکام مرکز RCUWM در سطح وزرا یا معاونین وزرا در حوزه آب: آذربایجان، ارمنستان، ازبکستان، افغانستان، ایران، بنگلادش، تاجیکستان، ترکیه، پاکستان، سریلانکا، سوریه، عراق، عمان، قطر، لبنان، مصر و هند.

 

 1. مخاطبین و شرکت کنندگان

مخاطبین این کارگاه عبارتند از:

 • مدیران یا کارشناسان ارشد کشورهای عضو شورای حکام مرکز (هر کشور حداقل 1 نفر): جمعا 15 تا 20 نفر
 • جامعه مهندسین مشاور ایرانی شامل 30 مشاور فعال و برتر (هر شرکت 1 نفر): جمعا 30 نفر

مشاورین منتخب با حوزه‌های تخصصی مختلف شامل مهندسی رودخانه، آبخیزداری، اجتماعی و … با هماهنگی جامعه مهندسین مشاور، انتخاب خواهند شد.

 • مدیران دولتی ارشد و تصمیم‌گیر در حوزه مدیریت سیل کشور ایران شامل:
  • وزارت نیرو شامل:
   • ستاد وزارت نیرو، شرکت مدیریت منابع آب ایران با محوریت مدیران حوضه‌های آبریز: جمعا 20 تا 25 نفر
   • شرکت‌های آب منطقه‌ای و شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران (31 شرکت، هر شرکت 1 نفر): جمعا 32 نفر
  • وزارت جهاد کشاورزی (شامل نمایندگان وزارتخانه و سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری): جمعا 3 نفر
  • وزارت کشور (شامل نمایندگان سازمان مدیریت بحران کشور، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و شهرداری تهران): جمعا 5 نفر
  • وزارت راه و شهرسازی (شامل نمایندگان بخش حمل و نقل جاده‌ای، و سازمان هواشناسی کشور): جمعا 3 نفر
  • سایر نهادها (سازمان برنامه و بودجه، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، سازمان فضایی ایران، کمیسیون زیربنایی مجلس شورای اسلامی): جمعا 4 نفر

 

 1. زمان و مکان برگزاری

زمان برگزاری کارگاه از چهارشنبه (15 نوامبر) الی جمعه  (17 نوامبر) سال 1402 می باشد. در این کارگاه 3 روزه، برای دو روز اول برگزاری کارگاه (جمعا 9 ساعت مفید برای آموزش در 6 نشست مختلف) و برای روز سوم بازدید فنی از سدها یا تجهیزات و فناوری‌های مرتبط با موضوع IFM در نظر گرفته شده است.

مکان برگزاری کارگاه، سالن همایش جامعه مهندسین مشاور می باشد.

 1. رئوس فعالیت‌های اصلی
  • انجام هماهنگی‌های لازم با بخش‌های داخلی شامل دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی (مهندسین مشاور) در حوزه مدیریت سیل
  • انجام هماهنگی‌های لازم با کشورهای عضو شورای حکام مرکز و نهادهای بین‌المللی مانند APFM برای حضور فعال و ارایه سخنرانی شامل تجربیات و درس آموخته‌های مدیریت سیل و پیاده‌سازی IFM در سطح ملی و محلی و ارایه مطالعات موردی موفق و ناموفق
  • تشکیل کمیته‌ اجرایی برگزاری کارگاه شامل نمایندگان وزارت نیرو، مرکز، شرکت مدیریت منابع آب ایران و جامعه مهندسین مشاور به منظور پیشبرد صحیح امور برگزاری کارگاه
  • تشکیل کمیته علمی کارگاه برای تولید و نظارت بر محتوای مناسب و قابل عرضه در کارگاه شامل ارایه‌ تجربیات مدیریت سیل ایران، بررسی ارایه‌های سخنرانان خارجی، تهیه فیلم، کلیپ یا انیمیشن‌ اقدامات مدیریت سیل مانند درس آموخته‌های سیل سال 1398.
 1. زبان رسمی

زبان رسمی برگزاری کارگاه انگلیسی خواهد بود. همچنین امکان ترجمه همزمان فارسی نیز فراهم خواهد شد.

 1. مشارکت حامیان و تامین مالی هزینه ها

مرکز RCWUM، شرکت مدیریت منابع آب ایران و جامعه مهندسین مشاور به عنوان متولی اجرای برنامه رودخانه‌ها و  سیل مرکز در سطح ملی و منطقه‌ای، تمام هزینه‌ها (شامل بلیت پرواز فقط برای سخنرانان خارجی، اسکان و ایاب و ذهاب مهمانان خارجی) و همچنین هزینه‌ پذیرایی را برای مهمانان داخلی تامین خواهند کرد.

 1. نتایج و خروجی های مورد انتظار

ارتقای ظرفیت و دانش فنی بین جامعه مهندسین مشاور و مدیران متولی مدیریت  سیل در کشور به منظور پیاده‌سازی IFM در ایران از طریق تدوین برنامه راهبردی و نقشه راه IFM با توجه به ظرفیت‌های قانونی و اجرایی کشور به منظور افزایش تاب‌آوری در برابر  سیل‌های پیش‌رو ناشی از پدیده تغییر اقلیم و بارش‌های مونسون فصلی

 1. مسیر پیش رو

با توجه به نیاز روزافزون مدیریت صحیح  سیل در سطح کشورهای عضو شورای حکام مرکز و همچنین فاصله ایجاد شده بین ظهور مفهوم IFM (اوایل قرن 21) تا پیاده‌سازی آن لازم است ضمن ترسیم چشم انداز، نقشه راه علمی، آموزشی، فرهنگی و اجرایی برای پیاده‌سازی IFM در سطح ملی و محلی با توجه به شرایط مختلف حوضه‌های آبریز کشورها تدوین و ترتیبات قانونی و اجرایی آن پیگیری شود. بنابراین، تشکیل کمیته IFM شامل نمایندگان کشورهای عضو شورای حکام مرکز برای نظارت بر اقدامات صورت گرفته و ارایه گزارش پیشرفت در اجلاس شورای حکام حائز اهمیت است.

 1. برنامه پیشنهادی کارگاه

روز اول (چهارشنبه 15 نوامبر)

عنوان زمان
ثبت نام و پذیرش 8:00 – 8:30
پخش سرود ملی و آیاتی از قرآن کریم 8:40 – 8:30
سخنرانی افتتاحیه

·         مقام عالی وزارت نیرو یا معاون محترم امور آب و آبفا

·         نماینده WMO یا APFM

·         مدیر مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری (تحت پوشش یونسکو)

·        رئیس جامعه مهندسین مشاور (احتمالی)

10:00 – 8:40
استراحت و پذیرایی 10:30 – 10:00
نشست تخصصی 1: تبیین مبانی و مفاهیم IFM 12:00- 10:30
نماز و ناهار 13:30- 12:00
نشست تخصصی 2: ارایه تجربیات و درس آموخته‌های کشورهای عضو شورای حکام مرکز 15:00- 13:30
استراحت و پذیرایی 15:30- 15:00
نشست تخصصی 3: ارایه تجربیات و درس آموخته‌های کشورهای عضو شورای حکام مرکز 17:00- 15:30

*موضوعات ارایه سخنرانان خارجی با توجه به محورهای پیشنهادی و طی هماهنگی با آنها نهایی خواهد شد.

** در صورت امکان می‌توان مراسم رونمایی رسمی از کتاب IFM را با حضور نماینده APFM برگزار کرد.

 

روز دوم (پنجشنبه 16 نوامبر)

عنوان زمان
نشست تخصصی 4: ارایه تجربیات خارجی چگونگی پیاده سازی IFM 10:00 – 8:30
استراحت و پذیرایی 10:30 – 10:00
نشست تخصصی 5: ارائه تجربیات موجود کشور جمهوری اسلامی ایران در خصوص پیاده سازی IFM 12:00- 10:30
نماز و ناهار 13:30- 12:00
نشست تخصصی 6:  بحث و بررسی نحوه پیاده‌سازی IFM شامل جنبه‌های مختلف آن با حضور مدیران حوضه های آبریز و کارشناسان خارجی و اساتید بین‌المللی و ترسیم چشم انداز و برنامه اقدام آینده 15:00- 13:30
استراحت و پذیرایی 15:30- 15:00
سخنرانی اختتامیه

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا (در صورت عدم ایفاد سخنرانی در مراسم افتتاحیه)

مدیر مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری (تحت پوشش یونسکو)

دبیر کمیته علمی کارگاه (ارایه مسیر پیش رو)

17:00- 15:30

 

روز سوم (جمعه 17 نوامبر)

مکان‌های پیشنهادی برای بازدید فنی:

 • تاسیسات و تجهیزات سدهای کرخه و دز استان خوزستان
 • سامانه مانیتورینگ پایش سدهای سازمان آب و برق خوزستان
 • سامانه پایش و پیش بینی سیل موسسه تحقیقات آب

*در صورت نیاز و حسب صلاحدید می‌توان مکان‌های زیارتی و سیاحتی برای بازدید مهمانان خارجی در نظر گرفت.

**موضوعات پیشنهادی برای ارایه توسط اساتید و کارشناسان خارجی:

 • قوانین و ضوابط فنی، اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی
 • تجربیات و درس آموخته‌ها: نمونه موردی مطالعاتی و اجرایی
 • راهبردها و ساز وکارهای عملیاتی (با تاکید بر مواردی همچون نحوه مشارکت ذی‌نفعان و ذی‌مدخلان، آموزش، ظرفیت‌سازی و آگاهی‌بخشی، نحوه تلفیق مدیریت یکپارچه سیلاب با مدیریت شهری، سامانه‌های پیش‌بینی و هشدار سیل، نحوه در نظر گرفتن پدیده تغییر اقلیم)

*پس از دریافت موضوعات ارایه‌ها توسط کشورهای عضو شورای حکام مرکز، برنامه نشست‌های تخصصی نهایی می‌شود.